Pro toho, kdo hledá pro sebe ten nejvhodnější model koloběžky nabízíme srovnání dvou největší konkurentů ve stejné třídě – možná i Vám pomůžeme s ideálním výběrem.

Celkové parametry

Na první pohled je viditelná větší délka Mezqa, především díky pozvolnějšímu stoupání rámu za předním kolem. Na jízdních vlastnostech jsme ale větší rozdíl způsobený tímto parametem nepozorovali – rozdíl není tak markantní jako např. u modelu koloběžky WORKER Vedic, který je ještě více „položený“ – a tady se už řízení začíná chovat necitlivě…
Jediný parametr, který tady hovoří proti modelu koloběžky KOSTKA, by mohl být cítit při prudším zabrždění přední brzdou z kopce – zkoušet to nebudeme, ale při nákresu fyzikálních vektorů je jasné, že Kostka by asi o trochu dříve šla „přes řídítka“ ….
I tady se jeví koloběžka Mezeq jako ideálnější model do lehkého terénu…. a to nejen na Šumavě.

Výška a šířka rámů u stupačky

Pohledově sice trochu nepřesná fotografie, delší koloběžka Mezeq je v popředí a vypadá tak ještě delší, než je ve skutečnosti. Pokud se podíváme na sice příjemné široké stupátko, zřetelně vidíte odřenou barvu na jeho boku – po dvou dnech používání…. Díky širokému stupátku se koloběžka vždy položí na lakovaný rám, a to u Kostky i u Mezqa.

V pozadí je vidět u zadního kola koloběžky KOSTKA strmější stoupání rámu ke středu kola, tzn., že model Kostka je hlouběji položený – výhoda na silnici a pro cestování, nevýhoda v terénu… Délka stupátka je téměř stejná, velice pohodlná je i větší šířka a u obou modelů umožňuje příjemnou carvingovou techniku řízení koloběžky.

Střední vzpěra u Mezqa kupodivu nepřekáží, i když to tak možná vypadá – vzpěra kupodivu slouží jako malý blatníček a pomáhá i srážení štěrku a kamínků odletujících od předního kola.

kolobezky-srovnani-obe-stupadla

zadní kola

I z tohoto pohledu je patrný rozdíl v úhlu zavěšení zadních kol – zadní závěs u Mezqa by mohl být trochu kratší, ještě více by se zlepšila průchodnost terénem.

kolobezky-srovnani-obe-zadnikola

Přední kola

Delší odstup rámu stupátka za předním kolem Mezqa by mohl pomoci především při brždění přední brzdou v prudším klesání, a určitě v tom najde výhodu i vysoký jezdec – Mezeq umožňuje díky vysokým řídítkům i rámu využití koloběžky i pro postavu okolo 200-210cm … Mezeq tady jasně vede i zdvojeným ráfkem předního kola.

kolobezky-srovnani-obe-prednikola

Pohledy zezadu a zepředu

Koloběžka Mezeq má i „mezkovské“ přední vidle …. sice těžší, ale zato v našich Šumavských kotárech jezdíme s váhou především hodně na předku … a tady působí koloběžka Mezeq trochu stabilněji.

Náš závěr – Koloběžka Mezeq je vhodnější do lehčího terénu, na sjezdy, pro větší váhy a výšky jezdce –
Koloběžka KOSTKA Hill je špičkový strojek na silnice, silniční sjezdy, i delší cestování a lehčí terén. Na těžším povrchu hrozí poškození plášťů a duší… Oba modely jsou ve své třídě výborné a dokonale se doplňují.

kolobezky-srovnani-obe-zezadu kolobezky-srovnani-obe-zepredu